Kontakt
Przedszkole Publiczne w Turzy

Kufer pełen dziedzictwa kwiecień 2019

ponad 5 lat temu

Kufer pełen dziedzictwa - kwiecień 2019

Kufer i jego zawartość zachęcają do refleksji nad wieloznacznością pojęcia dziedzictwa, relacjami między dziedzictwem muzealnej kolekcji a subiektywnym wyborem.


         Kufer pełen dziedzictwa to przedsięwzięcie edukacyjne towarzyszące wystawie czasowej, prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie w okresie od 23.06.2017 do 14.01.2018 oraz projektowi Sztuka na kółkach – edycja 2017. W kwietniu 2019 roku trafił do naszego przedszkola. Tytułowy kufer wypełniony był przedmiotami będącymi pamiątkami przeszłości, przykładami lub symbolami odnoszącymi się do dziedzictwa kulturowego, elementami obrazującymi jego różnorodność oraz wielowymiarowość. Kufer wędruje po szkołach, przedszkolach, będąc pretekstem do prowadzenia zajęć dotyczących dziedzictwa kulturowego. Nauczyciele prowadzili zajęcia według załączonego scenariusza. Wraz z przedszkolakami poszukiwaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania: Czym jest „dziedzictwo”? Po co nam ono? Jakie płyną z niego korzyści?

    Podczas zajęć opisywaliśmy zgromadzone obiekty, dzieci zgrupy starszej opracowywały treści kart inwentarzowych, przygotowana została mini wystawa.  Dodaliśmy do kufra własne propozycje przykładów dziedzictwa kulturowego. W ten sposób kufer wypełnił się nowymi przedmiotami. 

KUFER PEŁEN DZIEDZICTWA ...KLIKNIJ