RODZIC - DZIECKO

Zabawy rodziców z dziećmi

W sytuacji gdy dzieci muszą zostać w domu warto zaplanować  zabawy, gdzie  nie będą one ze sobą rywalizować lecz współdziałać. Bowiem te zabawy  redukują przestrzeń  konfliktową.

Zapraszam

Wielkanoc. Bawimy się w Wielkanoc, szukając upominków od zajączka.  Potrzebne będą karteczki. Potem trzeba schować jakiś przedmiot (słodycze, zabawkę), np. w szufladzie ze sztućcami w kuchni. I krok po kroku na każdej z kartek narysować instrukcję, która do niego prowadzi.

Na przykład pierwszą kartkę daje się dziecku (rodzicowi) do ręki, a na niej narysowany może być but taty. W bucie taty jest kartka z pralką. A w pralce jest kartka z doniczką. Pod doniczką  kartka z rysunkiem jakiejś książki dziecka. A w książce dziecka szuflada na sztućce!, etc. Aż  bingo!! jest prezent.

Baza. Budowanie z krzeseł, koców, kołder i poduszek bazy, szałasów domki z klocków, z kartonów, etc.

Zabawy z wykorzystaniem koców, prześcieradeł, chust

Morze. Dzieci trzymają koc (prześcieradło) i falują nią w różnym tempie i różną siłą (koc to morze). Na chwilę wrzucamy kilka  przedmiotów (np. piłeczki)   podrzucamy je tak, aby nie wypadły.

Fontanna. Na płótnie układamy małe piłeczki. Dzieci trzymają brzegi płótna i lekko jej napinają, tak by piłeczki spokojnie leżały, następnie piłeczki ruszają się…coraz wyżej  po płótnie tworząc wodną fontanne.

Kąpiel w wodzie. Jedno dziecko wchodzi na koc, pozostali domownicy trzymają i falują nią.

Słońce - deszcz. Na hasło słońce dzieci falują chustę, gdy usłyszą sygnał deszcz wbiegają pod chustę.

Co powiem. Dzieci, które wymienię przechodzą pod chustą na drugą stronę:

- wszyscy, którzy maja niebieskie oczy,

- wszystkie blondynki,

- kto się teraz uśmiech, etc.

Motyl. Dziecko kładzie się na brzegu płótna. Pozostali zawijają je w płótno po podłodze tzw. kokon. Następnie dziecko próbuje się uwolnić się z kokonu. Wolny motyl  biega pokoju z płótnem, które pełni rolę skrzydeł.

Dziękuję za współpracę.

Życzę Państwu spokojnego świątecznego czasu, wielkiej wiary w życie i w siebie, miłości i choć jednej, maleńkiej chwili zapomnienia …..

Bożena Brucka (PPP-P Olesno)